Srpen 2016

Změna názoru je především o zodpovědnosti

18. srpna 2016 v 2:55 | Elevado |  Téma týdne

Změna názoru


"Přišel jsem na svět, abych si postavil život dle obrazu srdce svého.'' Jiří Wolker
 
Pokud jsme přesvědčeni o svém vlastním názoru, co nám ho pomůže změnit? Zrovna dnes jsem byl svědkem takzvané rádoby výměny názorů mezi dvěma stranami a tématem nebylo nic jiného než současná politická situace v Evropě. Obě strany byly tak přesvědčeny o svých argumentech, že vůbec nebraly ohled na názor ostatních. V tomto ohledu se spíš onu druhou stranu snažili přesvědčit, aby změnili názor a uznali, že pravdu mají oni a jen oni. I já jsem se do dané debaty samozřejmě musel zapojit, jelikož má horlivá povaha a věčná honba za pravdou mi nedala, abych svůj názor nevyjádřil. Ovšem byl jsem si vědom toho, že opačná strana nemusí sdílet stejné názory jako já, a proto jsem se snažil používat opravdu jenom ony argumenty, které ovšem druhé straně jaksi nevyhovovali. A tak se dopouštěli různých diskuzních faulů a všelijakého nálepkování. Nakonec tato rádoby diskuze spíše připomínala hádku, a tak jsme raději změnili téma, jelikož jsme věděli, že ani jedna strana názor nezmění.
 
Změnit názor ostatních je tedy mnohdy těžké. Z mé vlastní zkušenosti vím, že je to především nepohodlné. Nač měnit názor, když ten můj názor je přece správný. Ano, je tomu mnohdy tak. Bez vlastního názoru se v dnešním světě neprosadíte. Tak tomu bylo, je a bude. Stát si za svým názorem a nebát se ho obhájit považuji za jednu z klíčových hodnot moderního člověka. Ovšem co mnoha lidem nedochází a i mně to trvalo určitou chvíli, je být schopen převzít za své názory zodpovědnost, která je s názorovým vyjádřením spojena. To u mnoha především mladších lidí chybí. Každý chce mít vlastní názor, ale jakmile má za něj nést důsledky, tak najednou dostane strach, a už si svůj názor upravuje podle situace, jak se mu to hodí. Nestojí si za svým názorem, protože se bojí, že s ním ostatní lidé nesouhlasí a že nesdílí jeho názor. A když s němi někdo nesouhlasí je několikero možností, jak můžou vyjádřit svůj nesouhlas. Nejčastěji skrz nadávky, ignoraci či absolutní změnu názoru. V nejhorších případech skrz násilí.
 
A nakonec tohoto článku bych se rád zmínil o jedné speciální skupině lidí. Ještě předtím se však zmíním o lidech, kteří mají svůj názor, ale nemají potřebu ho prezentovat. Jsou to lidé, kteří vlastní názor až tak neřeší a tak nějak proplouvají navzdory názorům všech ostatních. Tato skupina lidí je mi nejvíc sympatická. A teď už přistupme k oné speciální skupině lidí, o kterých jsem se zmiňoval na začátku odstavce. U těchto lidí je změna názoru nejpravděpodobnější. A to proto, že se řídí známým příslovím Kam vítr, tam plášť. Není tedy náhoda, že je vidíme především v politice, kde je důležité hájit názor takový, jaký se zrovna oné straně hodí. Víte, kam tím mířím. Tito lidé ale ovšem nejsou jen v politice. Jsou především všude tam, kde jim to vyhovuje a nemají problém, pokud je někdo přesvědčí o opaku, zastávat názor zase těch druhých. Tento druh lidí velice snadno poznáte zvláště podle toho, že nejsou schopni si názor obhájit, protože jak by taky mohli, když ve své podstatě není jejich. Obvykle chodí kolem horké kaše a snaží se neříkat nic přímo. Jejich argumentace bývá zmatená, obvykle mlží o podrobnostech a velmi často si navzájem protiřečí, protože neradi by urazili jak jednu, tak i druhou stranu. A u těchto lidí, pokud se pokusíme o změnu názoru, tak s největší pravděpodobností vždycky uspějeme, především pokud jim naznačíme, že z toho něco budou mít. Závěr tohoto článku zakončím slovy, že mít vlastní názor je jedna z nejcenějších věcí, kterou máme, a která v nás v tomto chaotickém světě definuje. Neměli bychom se bát ho vyjádřit, a zároveň bychom se ho měli naučit obhájit a nebát se ho bránit. A hlavně nebát se druhým lidem názor změnit, pokud víme, že máme pravdu podloženou argumenty a jsme ochotni za své jednání převzít zodpovědnost.